Glutenfri brunchrätt med smördeg, ägg och riven ost
Frasig smördeg, ägg med krämig gula, smält cheddarost – alldeles ljuvlig brunchrätt!
Du behöver:
1 fp Pop Bakery Glutenfri Smördeg
1 ägg till pensling
8 st ägg
300 g riven cheddarost
Att servera till:
Srirachasås
Färsk oregano
GÖR SÅ HÄR:
Skär den glutenfria smördegen i fyra lika stora delar och dela sedan varje del i två så att det bildas åtta stycken trekanter.
Nagga varje trekant med en gaffel och pensla med uppvispat ägg. Placera i små gjutjärnsformar smorda med lite olivolja. Grädda i mitten av ugnen på 200 grader, i cirka 8–10 minuter. De ska börja få färg men inte vara färdiggräddade.
Forma en liten grop av riven cheddar på toppen av på varje smördegstrekant. Knäck ett ägg i ett glas och häll sedan försiktigt i det så att äggula stannar i gropen. Toppa med lite extra riven ost, salt och peppar.
Sänk värmen till 175 grader och grädda igen i mitten av ugnen i 7–9 minuter. Servera med srirachasås och färsk oregano.
Populära recept
From our hands to yours
Pop Bakery är inte som de andra. För oss är deg det viktigaste som finns. Och det är med stolthet vi varje dag lämnar över det finaste vi har till de finaste vi känner – alla ni som älskar pizza och paj.
Pop Bakery är experterna på färdig deg och var först i Sverige med pizzakit. Med våra degar är det enkelt att laga allt från finmiddag till snabb lördagslunch.